Plesk panel bir sunucudan diğerine site yedeği alma/aktarma

  • Konbuyu başlatan kEEp
  • Başlangıç tarihi
kEEp

kEEp

Yeni Üye
Katılım
6 Ocak 2021
Mesajlar
4
Like puanı
0
Puanları
1
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere Plesk Panel kurulu sunucuda barınan ve özellikle dosya boyutu büyük olan web sitelerini, sahip olduğunuz diğer bir sunucuya nasıl yedek alacağınızı anlatacağım.

Faydası nedir derseniz özellikle büyük dosya ve veritabanı boyutuna sahip olan siteleri farklı sunucuya taşıma işlemi yaparken veya kendi sunucunuzda yedekleme yapmasını istediğiniz de bu özellik işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Öncelikle yapmamız gereken domainadi.com:8880 adresinden plesk panele giriş yapmak.

Ardından sırası ile Web Host Edition görünümü kullanıyorsanız (kullanmıyorsanız ilgili aboneliğin yönetim panelinden);

Sol menüden abonelikler > yedeklemek istediğimiz alan adına tıklıyoruz.

Ardından yine sağ üst menüden Yedekleme Yöneticisine tıklıyoruz.

Yedekleme yöneticisine tıkladığımız zaman FTP Depo Ayarları bağlantısına tıklıyoruz.

Burada yedek alacak olduğumuz sitenin hangi sunucuya yedeklenmesini istiyorsak (varsayalım yeni bir sunucu aldınız eskisinden yenisine taşıma işlemi yapacaksınız. yeni sunucuda oluşturduğunuz ilgili alan adının aboneliğine ait ftp hesabı bilgilerini bu kısma girmeniz gerekiyor.) o sunucun ftp erişim bilgilerini bu kısımda şu şekilde tanımlamamız gerekiyor.

FTP depolamasını kullan kutucuğunu işaretliyelim.
FTP sunucusu ana bilgisayar adı veya IP'si : Diğer sunucu ip'si yeterlidir.
FTP Kullanıcı adı : Diğer sunucu aboneliğinde belirlediğimiz ftp kullanıcı adını bu kısma.
FTP şifresi : Diğer sunucu aboneliğinde belirlediğimiz ftp şifresinide bu kısma.
Yedekleme dosyaları depolama dizini : İsteğe bağlıdır ana dizin altında oluşturduğunuz bir dizin belirleyebilirsiniz.. Boş bırakırsanız ana dizine yedeği alıp aktarır.

Bu kısımda başka bir ayara dokunmanız gerekmiyor. Tamam deyip kaydedelim.

Tekrar yedekleme yöneticisine geri dönelim ve Yedekle bağlantısına tıklayalım.

Burada depola Seçenekleri adı altında ip si ile birlikte belirlediğimiz ftp hesabını seçip yedekleme işlemini başlatalım. Türü Dolu seçerseniz daha iyi olur.

İşlem başladığında sunucu yedek dosyasını oluşturacak ve belirlediğimiz ftp hesabına yedek dosyasını kendi otomatık aktaracak.

Bundan sonrasında (burayı bilgisi iyi olanlara ipucu olsun diye yazıyorum ki burdan sonrası ap ayrı bir konu)

Oluşan yedek tar uzantılı olacağından plesk panel üzerinden arşivi çıkarmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca dosya ve klasör izinleride root hesabına ait olacağından plesk panel üzerinden (kes, kopyala, yapıştır, izinleri değiştir vb.) de işlem yapmayacaksınız .

Arşivden çıkarmak ve plesk kullanıcısına izinleri vermek için size lazım olacak olan linux komutlarını yazacağım. (İzinler için hangi kullanıcıya yetki vereceğinizin ipucusu; yedeği aktardığınız plesk kurulu sunucu da yeni bir aboneliğinizin olduğunu varsayıyorum. Aboneliğinizi yani aboneliklerdeki ilgili alan adını yönete tıkladığınızda dosya yöneticisi kısmında kullanıcı altında yetkili kullanıcı adı yazar.)

Putty programını kullanarak sunucuya bağlanmanız gerekiyor.

Size lazım olacak terminal komutları;

Listelemek İçin: # ls /var/www/vhosts/ (Plesk Panelde oluşturulan aboneliklere ait klasörleri listeler)
Dizin İçine Girmek İçin: # cd /var/www/vhosts/turkishcode.com (plesk panelde oluşturulan turkishcode.com'un sunucuda barınan ana klasörü içine girer.)
Tar Dosyasını Arşivden Çıkarmak İçin: # tar -xvf dosyaadi.tar
TGZ Dosyalarını Arşivden Çıkarmak İçin: # tar -zxvf dosyaadi.tar.gz yada # tar -zxvf dosya.tgz
TGZ Dosyalarını Farklı Klasöre Çıkarmak İçin: # tar -zxvf dosyaadi.tar.gz -C klasor
Kullanıcı Yetkisini Değiştirmek İçin: #chown tcode /dizin/dosya (tcode plesk panelde yetkili kullanıcı, dizin dosya kısmında ise dosya adı veya dizin adı veya alt dizin dosya şeklinde yol belirterek)
Grup Yetkisini Değiştirmek İçin: #chgrp tcode /dizin/dosya (tcode plesk panelde yetkili kullanıcı, dizin dosya kısmında ise dosya adı veya dizin adı veya alt dizin dosya şeklinde yol belirterek)
Bir klasör ve o klasörün altındaki tüm dosya ve klasörlerin dizinlerinide aynı anda belirlediğimiz kullanıcı veya kullanıcı grubuna atamak chgrp veya chgrp komutundan sonra -R komutunu fazladan yazmamız yeterlidir.

Not: Değişiklikleri plesk panel de dosya yöneticisinden gözlemleyebilirsiniz.

Bundan sonrasi site dosyalarını ilgili klasöre taşı ve veritabanını oluşturup yükleme adımıdır.

İlgili alan adı yönetim panelinden Barındırma Ayaları'na girerek site eskisinde farklı bir alt dizinde barınıyorduysa eğer burada Belge kökü * seçeneğinden belirleyebiliriz.

Veritabanı dosyasını geri yükleme işlemi ise kolayca; yedekteki veritabanı dosyasını arşivden çıkardığımızı ve eski sunucuda tanımlı veritabanı hesabı ve kullanıcısını aynen oluşturduğumuzu varsayarsak ilgil alan adı yönetim panelinden sağ üst menüden Veritabanları seçeneğine tıklayarak oluşturduğumuz veritabanu seçeneklerinde bulunan Dökümü İçeri Aktar seçeneğini kullanarak arşivden çıkardığımız veritabanı dosyasını seçmemiz ve arkamıza yaslanmamız yeterlidir.
 
Son düzenleme:
Üst